Vår 2024

Vår 2024

JFFFK no.63 3/1 19:30

 

BrÖtz no. 885 10/1 19:30

Private Property

Guro Kvåle: Trombone, vokal

Nicolas Leirtrø: Bass 

Øyvind Leite: trommer 

Tribute to Ornette

Andreas Lundblom – trumpet

Felicia Roos – altsax

Johan Tengholm – bas

Nils Agnas – trummor

 

BrÖtz no. 886 17/1 19:30

Tim Perkis Harald Svensson

elektronik och piano

Vilhelm Bromander Unfolding Orchestra

Katt Hernandez – fiol

Emil Strandberg – trumpet

Mats Äleklint – trombone

Alex Zethson – piano

Dennis Egberth – trummor

Anton Jonsson – trummor

Vilhelm Bromander – kontrabas

Jonny Wartel – saxofon

 

BrÖtz no. 887 24/1 19:30

NAB Plus

Sibongile Buda (Pretoria, Sydafrika) bas
Nema Vinkeloe Uuskyla – sång, viola
Biggi Vinkeloe – saxofon, flöjt
Annika Törnqvist – elbas

FLEN

Andreas Lundblom – trumpet

Marius Zeeberg – saxofon

Olle Lannér Risenfors –  kontrabas

Ossian Ward –  trummor

 

BrÖtz no. 888 31/1 19:30

Joel,Vegard&Klabbe

Joel Fabiansson: Modulärsynthar

Klabbe Hörngren: Synthar

Vegard Lauvdal: Trummor

SPACE

Lisa Ullén – piano

Elsa Bergman – kontrabas

Anna Lund – trummor

JFFFK no.64 7/2 19:30

 

BrÖtz no. 889 14/2 19:30

Ole Mofjell Jonny Wartel Duo

trummor och sax

 

Collins Kotter Petersson Wartel

Michele Collins – voice, instant poetry
Tommy Kotter – piano
Björn Petersson – bas
Andreas Wartel – trummor

BrÖtz no. 890 21/2 19:30

Kommun

Finn Loxbo – Akustisk gitarr

Ryan Packard – Slagverk

Lisa Ullén – Flygel

Vilhelm Bromander – Bas

North 3

Anders Hagberg – flöjter och basflöjter, sopransaxofon,samplingar

Joona Toivanen – piano, cittra

Johannes Lundberg – kontrabas, röst, ljud

BrÖtz no. 891 28/2 19:30

New Borders

Antti Lähdesmäki – piano

Ben Rodney – trumpet

Adrian Åsling Sellius – saxophone

LWWWC

Mathias Landæus – piano

Henrik Wartel -trummor

Jonny Wartel – saxofon

Georgia Wartel Collins -bas

 

JFFFK no.65 6/3 19:30

BrÖtz no. 892 13/3 19:30

FLAG

Fredrik Lindholm // drums , percussion, electronics
Lars Larsson // tenor- and soprano saxophone
Anders Berg // electric bass
Gunnar Backman // fretted virtual guitars, live electronics, live loops

Adele Sauros Quartet

Adele Sauros (tenor and soprano saxophones) 

Toomas Keski-Säntti (piano) 

Vesa Ojaniemi (double bass) 

Tuomas Timonen (drums)

BrÖtz no. 893 20/3 19:30

Ferdinand Bergstrøm / Ståle Liavik Solberg

gitar / trommer/perkusjon

Mark Wade/Godée/Wartel

Mark Wade – kontrabas solo

+ Mikael Godeé – sopransaxofon

Henrik Wartel trummor

BrÖtz no. 894 27/3 19/30

Harald Anton Peter

Harald Svensson – piano

Peter Janson – bas

Anton Jonsson – trummor

     Invitation to a
           space

Joel Heirås – sång, text

Michele Collins – performance

Martin Nilsson – trummor

Fabian Kallerdal – piano

Sofia Sjögren – scenograf

foto Kerstin Ehrnlund

 

BrÖtz no. 895 3/4 19:30

Zested Tales

Ivar Forsén – saxofon & klangrum
christian hüls – röst & rörelse 

The Groove Extension

Björn Cedergren – tenorsaxofon, basklarinett

Anders Kjellberg – trummor

Kjell Jansson – kontrabas

Stina Jansson – violin, sång

Bror Gunnar Jansson sång, gitarr, tenorsaxofon

Emma Augustsson – cello, sång

BrÖtz no. 896 10/4 19:30

Perkis Pajunen

Tim Perkis-elektronik

Anne Pajunen-sång,viola

Majj-kvartetten

Magnus Vikberg-trummor

Alfred Lorinius-bas

John Holmström-piano

Jonny Wartel-saxofon

JFFFK no.66 17/4 19/30

BrÖtz no. 897 24/4 19:30

Lokomotiv Konkret

Tommy Björk – trummor/slagverk

Dror Feiler – rörblås och live elektronik

Sören Runolf – elgitarr, cello och live elektronik

Gäst på bas är Nikke Ström

.

Mining Mental

Mattias Risberg piano
Fredrik Ljungkvist träblås
David Stackenäs gitarr
Kjell Nordeson trummor

BrÖtz no. 898 1/5 19:30

Falsk Trygghet

Emil Skogh – kontrabas
Emma Augustsson – cello
Adrian Åsling Sellius – saxofon & klarinett
Maria Dahlin – trummor

Hultén Welin Wartel

Örjan Hultén – saxofoner

Mattias Welin – bas

Henrik Wartel – trummor

BrÖtz no. 899 8/5 19:30

 

TELLEF ØGRIM 3 + 2

Anders Berg – bas

Thomas Oxem – trummor

Tellef Øgrim– bandad och bandlös gitarr

Dario Fariello– saxofon

Franz Hautzinger – trumpet

—-Solos duos trios kvintett—-

BrÖtz no. 900 15/5 19:30

 

Hanna Olivegren

Jonatan Liljedahl

Henrik Olsson

röstimprovisation elektronik vinylspelare slagverk

Harald Svensson Eminent 5

Harald Svensson – pi

Staffan Svensson – trp

Kristoffer Alehed – trb

Kjell Jansson – b

Henrik Wartel – tr

BrÖtz no. 901 22/5 19:30

 

Borges/Rainer/Dunston

Sofia Borges trummor- elektronik

Joakim Rainer Petersen – piano elektronik

Nick Dunston – bas elektronik

Nick Dunston – bas elektronik

Rapid Light

Lauritz Heitmann Skeidsvoll – saxofoner og komposisjon

Isach Skeidsvoll – piano

Georgia Wartel Collins – bass

Rino Sivathas – trommer

JFFFK no.67 29/5 19:30