Program

Program Höst 2019

4/9 BrÖtz no.779

PETER JANSON SOLO
bas

Røysum Bodega 3
Erik Kimestad – trompet
Ole Mofjell – trummor
Andreas Røysum – klarinett

11/9 BrÖtz no.780
Ericson / Tranberg / Davidsen / Osgood
Kasper Tranberg – trumpet, kornett
Sture Ericson – sax
Nils Davidsen – bas
Kresten Osgood – trummor

Bone Crusher Tour – 2019
Matthias Müller – trombone
Jeb Bishop – trombone
Matthias Muche – trombone

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
18/9 JFFFK-Jamm För Främjandet av den Fria Kulturen no. 32
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

25/9 BrÖtz no.781

Stefan Forssén
pianosolo

Fredrik Rasten & Vilhelm Bromander
gitarr och bas

2/10 BrÖtz no.782

Jonny Wartel Quartet
Jonny Wartel – sax
Karin Johansson – piano
Yasuhito Mori – kontrabas
Henrik Wartel – trummor

Mogensellius
Boel Mogensen – kontrabas
Adrian Åsling Sellius – saxofon

9/10 BrÖtz no.783

NAOS
Lars Larsson – saxar
Niclas Rydh – trombon
Alfred Lorinius – bas
Edward Olsson – trummor

JOHAN ARRIAS SOLO
saxofon

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
16/10 JFFFK-Jamm För Främjandet av den Fria Kulturen no. 33
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

23/10 BrÖtz no.784

Eric Bauer & Carina Khorkhordina
Eric Bauer — modular synthesizer, electronics, objects, electric guitar
Carina Khorkhordina — trumpet

Kimchi Moccasin Tango
Karl Nyberg – saksofoner
Karl Bjorå – gitar
Dag Erik Knedal Andersen – trommer

30/10 BrÖtz no.785

Håkan Strängberg Quartet
Mats Eklöf – tenorsax and voice
Håkan Strängberg – trombone and voice
Nikke Ström – Electric bass
Peeter Uuskyla – drums


Zoe Efstathiou – Egil Kalman Duo
Zoe Efstathiou – prepared piano / modular synthesizer / electronics
Egil Kalman – modular synthesizer / double bass

6/11 BrÖtz no.786

Rainer/Vassbø
Joakim Rainer – preparert piano
Ingvald Vassbø -slagverk og perkusjon

Duo Mariage/Cosseron
Guylaine Cosseron – voc
Jean-Sébastien Mariage – guitar

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
13/11 JFFFK-Jamm För Främjandet av den Fria Kulturen no. 34
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

20/11 BrÖtz no.787
TRIBUT TILL SVEN ERIK JOHANSSON OCH HANS FLYGEL

HARALD SVENSSON SOLO

KARIN JOHANSSON SOLO

ARNE FORSÈN SOLO


27/11
BrÖtz no.788

Mikoo
Michaela Antalová – drums
Ayumi Tanaka – piano
Fredrik Rasten – guitar
Ina Sagstuen – voice

Tristan Honsinger Trio
Andreas Røysum – klarinett
Tristan Honsinger – cello
Anton Jonsson – trummor

4/12 BrÖtz no.789

Johansson Janson Jonsson
Karin Johansson -pi
Anton Jonsson – tr
Peter Janson – bas

Dark Horse
John Holmström-Klaviatur
Alfred Lorinius-Bas
Mårten Magnefors-Trummor

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
11/12 JFFFK-Jamm För Främjandet av den Fria Kulturen no. 35
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

18/12 BrÖtz no.790

SKRONK
Johnny Larsson -gitarr
Peeter Uuskyla -trummor
Janne Hidgård -sax elektr

HoJ + FoG Dubbelduo
Henrik Wartel-trummor
Jonny Warte-sax
Georgia Wartel Collins – bas
Fredinand Bergstrøm -gitarr

PROGRAM VÅR 2019

9/1 BrÖtz no. 758

Carliot – It´s never too late Orchestra

Julie Kjaer – alto saxophone & flute – Denmark

Lisen Rylander – alto & tenor saxophone – Sverige

Signe Emmeluth – alto saxiphone – Denmark

Mikolaj Trzaska – alto saxophone & bass clarinet – Poland

Johan Norin – trumpet – Sweden

Susana Santos Silva – trumpet – Portugal

Steve Swell – trombone – U.S.A.

Per-Åke Holmlander – tuba & leader – Sweden

Christopher Cantillo – drums – SwedenTim Daisy – drums – U.S.A.

Inner Ear & adHoc

Mikolaj Trzaska – alto saxophone & bass clarinet – Poland

Steve Swell – trombone – U.S.A.

Per-Åke Holmlander – tuba & leader – Sweden

Tim Daisy – drums – U.S.A.

+ adHoc

16/1 BrÖtz no. 759

Henrik Wartel My Hellgren Duo

trummor-cello

The Groove

Björn Cedergren – sax

Kjell Jansson – bas

Anders Kjellberg – trummor

FRIM17/1 FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no. 27

23/1 BrÖtz no. 760

Hedtjärn / Ullen / Jonsson

Isak Hedtjärn -kl

Lisa Ullen-pi

Anton Jonsson-tr

Marthe Lea band

Marthe Lea – sax, klarinett, vokal
Andreas Hoem Røysum – klarinett
Hans P. Kjorstad – fele
Egil Kalman – kontrabass
Kresten Osgood – trommer

30/1 BrÖtz no. 761

Yokada

Alex Zethson – piano

Johan Berthling – bas

Johan Holmegard – trummor

Sture Ericson – SOLO saxofon, klarinett

6/2 BrÖtz no. 762

Ido Bukelman – SOLO bowed banjo

Dinner Guests

Michele Collins-röst

Anton Jonsson-tr

Ferdinand Bergstrøm-git

Jonny wartel-sax

13/2 BrÖtz no. 763

Heaven feat. Nate Wooley

Henrik Pultz Mekbye -sax

Ole Mofjell-tr

feat. Nate Wooley- trp

Glitterfittan

Hilda Ekstedt-baryton sax

Agnes Åhlund – cittra, sång

FRIM 14/2 FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no. 28

20/2 BrÖtz no. 764

Örjan Hultén Trio

Örjan Hultén, sopran, tenorsax

Filip Augustson, bas

Fredrik Rundqvist, trummor

Pow Wow

Björn Almgren tenorsax

Jonny Wartel tenorsax

Kjell Thorbjörnson kontrabas

Ingemar Landén trummor


27/2 BrÖtz no. 765

Martin Perret’s L’anderer
Brad Henkel – Trumpet, elektronik
Martin Perret-Trummor
John Holmström-Piano
Alfred Lorinius-Bas

Peeter Uuskyla – Solo trummor

6/3 BrÖtz no. 766

Luigi Bozzolan – Solo piano

Lopes / Ceccaldi / Wildhagen
Luis Lopes-el-gitar

Valentin Ceccaldi-cello

Andreas Wildhagen-tr

13/3 BrÖtz no. 767

Monday Duo

Hanna Veslemøy Narvesen-tr

Karl Hjalmar Nyberg-sax

Zeuthen/Anderskov/Vestergaard

Jesper Zeuthen – sax

Jacob Anderskov – pi

Anders Vestergaard – dr

14/3 FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no. 29

20/3 BrÖtz no. 768

Adam Pultz Melbye SOLO – bas

CHIMÄR

Lars-Göran Ulander-sax

Per Anders Skytt-trummor

Johan Ulander-bas

Mikael Forsman-gitarr

27/3 BrÖtz no. 769

Casey Moir SOLO -röst

Kat Hermans Group

Agnes Åhlund – voice

Maria Palmqvist – voice

Benjamin Hermans – baritone sax & clarinet

Anton Jonsson – drums

Kat Hermans – bass & compositions

3/4 BrÖtz no. 770

EHM

Marcela Lucatelli – röst

Henrik Olsson – gitarr

Erik Kimestad Pedersen – trumpet

Dans Les Arbres

Xavier Charles – klarinett

Ivar Grydeland – el.gitar

Christian Wallumrød – prep. piano

Ingar Zach – gran cassa, percussion

10/4 BrÖtz no. 771

Bergstrøm/Alberts/Riris

Ferdinand Bergstrøm -git
Kristoffer Alberts – Saxofon

Alexander Riris – bas

Plunge

Andreas W Andersson – Saxofoner

Mattias Hjorth – Kontrabas

Peter Nilsson – Trummor

11/4 FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no. 30

17/4 BrÖtz no. 772

Duo Guilherme Rodrigues / Johan Moir

cello-bas

Foster/Bennett Duo

saxophone-percussionist/performance

24/4 BrÖtz no. 773

Stök

Julija Morgan – violinist och kompositör

Tove Bagge – viola

Mika Persdotter – viola och viola d’amore

Björn Petersson Kvartett
Björn Petersson – Kontrabas
Agnes Åhlund – Sång & Cittra
Christian Berg – Piano
Lea Maria Sittler – Saxofon

1/5 BrÖtz no. 774

Cuadra / Mellem

Christian Cuadra – saxofon

Oddbjørn Sponås – trummor

Häger-Ring- Blommé

Simon Häger-gitarr

Joel Ring-cello

Emil Blommé-tr

8/5 BrÖtz no. 775

John HolmstömSOLO piano

Eye Make The Horizon

Andreas Axelsson – trummor

Mats Dimming – kontrabas

Gustav Nygren – gitarr, träblås, slagverk

Mikael Tuominen – gitarr, slagverk


15/5 BrÖtz no. 776

Jonas Cambien Trio

Andreas Wildhagen – trommer

André Roligheten – saxofoner

Jonas Cambien – piano og komposisjoner

Nina de Heney / Harald Svensson

bas-piano

16/5 FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no. 31

22/5 BrÖtz no. 777

Boel

Fem Vise Män

Gunnar Lindgren – ts

Joakim Rolandsson – as

David Sundby – tr

Nikke Ström – elbas

Håkan Strängberg – trb

29/5 BrÖtz no. 778

Barabbas

Thomas Gustafsson – sax

Jonny Wartel – sax

Donnovan von Martens – bas

Henrik Wartel – tr

Katu Kaiku

Adele Sauros – tenor saxophone, soprano saxophone, flute and vocals,

Mikael Saastamoinen – electric bass and

Erik Fräki – drums