Program

Program Höst 2021

 

 

 

 

 

1/9  BrÖtz no. 816

Andreas Wartel solo piano

Dugong 

Joel Haag – Gitarr

Pelle Westlin – Saxofon

Karin Johansson – Piano

Björn Petersson – Bas

............................................................................
8/9 JFFFK no.41 -
Jam För Främjandet av den Fria Kulturen
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

15/9 BrÖtz no. 818

Paralel Activity

TBA 

Carl Svensson – gitarr

Erik Ivarsson – gitarr, lap steel.

Alfred Lorinius – elbas

Johan Björklund – trummor

 

22/9 BrÖtz no. 818

Time for Tim

Dennis Egberth´s

Tim Perkis-live electronic

Björn Petersson-bass

Jonny Wartel-reeds

Henrik Wartel-drums

 

Katt Hernandez-violin

Isak Hedtjärn-clarinet

Johan Graden-piano & synthesizers

Vilhelm Bromander-double bass

Dennis Egbert-drums

 

29/9 BrÖtz no. 819

Ekholm Jansson Dahlbäck 

Tre Glas

Anders Ekholm – saxofon

Peter Janson – bas

Erik Dahlbäck – trummor

 

Mattias Risberg-piano

Eva Lindal-violin

Stina Hellberg Agback-harpa

.....................................................................................................................
6/10 JFFFK no. 42 -
Jam För Främjandet av den Fria Kulturen
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

13/10 BrÖtz no. 820


Westlin Tontin 

Humanization 4tet

Pelle Westlin – Saxofon/Kompositioner

Gustav Davidsson – Trombon

Boel Mogensen – Kontrabas

Anton Jonsson – Trummor

Luís Lopes (Pt) – guitarra eléctrica

Rodrigo Amado (Pt)- sax tenor

Aaron Gonzalez (U.S.)- contrabaixo

Stefan Gonzalez – (U.S.)- bateria

20/10 BrÖtz no. 821

Knedal Andersen-Møster-Edwards

TBA

Dag Erik Knedal Andersen-tr

Kjetil Møster-ts 

John Edwards-b

 

27/10 BrÖtz no. 822

The Electrics

TBA

Axel Dörner – trumpet, slide trumpet

Sture Ericson – sax, clarinet

Joe Williamson – bass  

Raymond Strid – drums

 

3/11 BrÖtz no. 823

Brutter

Spill

Christian Wallumrød – trommemaskiner, synth, elektro

Fredrik Wallumrød – trommer, trommesynth, elektro

Magda Mayas-pi 

Tony Buck-tr

 

 

.................................................................................
10/11 JFFFK no. 43 -
Jam För Främjandet av den Fria Kulturen :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

17/11 BrÖtz no. 824

Farosonen

KALLE

Lars Almkvist – trumpet o röst

Daniel Gahrton – saxofoner och röst

Peter Janson -bas

Anton Jonsson-trummor

Heida Mobeck – Tuba/Elektronikk  

Martin Miguel – Gitar

Hannah Veslemøy Naresen – Trummor  

Karl Hjalmar Nyberg – Saxofon/synth

 

24/11 BrÖtz no. 825

BEAM STONE 

POW WOW

Per Anders Nilsson-liveelektronik.

Sten Sandell-röst, elektronik och piano

Raymond Strid-slagverk

Björn Almgren – tenorsaxofon

Jonny Wartel – tnorsaxofon

Kjell Torbjörnson – kontrabas

Ingemar Landén – trummor

................................................................................
1/12 JFFFK no. 44 -
Jam För Främjandet av den Fria Kulturen :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

8/12 BrÖtz no. 826

de Heney-Osgood-Ericson

WE ARE + guest

de Heney-Osgood-Ericson

Nina de Heney-bass 

Kresten Osgood-drums 

Sture Ericson-reeds

 

Karl Hjalmar Nyberg (NO) – Saxofoner / Casio CA-100

Aaron Mandelmann (SE) – Kontrabas

Axel Skalstad (NO) – Trummor

15/12 BrÖtz no. 827  

Hogne Kleiberg Kvartett

AILA-trio

Anders Langørgen – kontrabass 

Emil Normann – trommer 

Erlend Vangen Kongtorp – saksofon

Hogne Kleiberg – piano

Georgia Wartel Collins – bas 

Karl Hjalmar Nyberg – sax

Andreas Winther – trummor