8 /1 BrÖtz no.791 Promenadorkestern + Jormin/ Bergström / Ross

Promenadorkestern 

Björn Petersson – Kontrabas 

Olle Vikström – Barytonsaxofon 

Adrian Åsling Sellius – Altsaxofon

Anton Jonsson – Trummor 

Jormin/ Bergström / Ross

Christian Jormin – piano
Magnus Bergström – kontrabas
Adam Ross – trummor

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
15/1 JFFFK-Jamm För Främjandet av den Fria Kulturen no. 36
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

22/1 BrÖtz no.792 Johan Lindvall Trio + Emma Augustsson trio 

Johan Lindvall Trio 

Johan Lindvall — piano

Adrian Myhr — bas

Andreas Winther — trummor

Augustsson Westlin Egberth

Emma Augustsson – cello

Pelle Westlin – sax 

Dennis Egberth – trummor

29/1 BrÖtz no.793 Sakata / Fukumori duo + Martina Almgren PEACE OF MIND

Naoko Sakata  Shinya Fukumori duo

Naoko Sakata – piano 

Shinya Fukumori – trummor 

Martina Almgren PEACE OF MIND

Elin Forkelid – saxofoner

Mattias Torell – gitarr

Martina Almgren – trummor

Owe Almgren – elbas

5/2 BrÖtz no.794 Svenska Folkjazzkvartetten + PHONES 4 

Svenska Folkjazzkvartetten 

Isak Hedtjärn – klarinett, basklarinett

Jonas Liljeberg – klarinett, tenorsaxofon

Vilhelm Bromander – kontrabas

Anton Jonsson – trummor 

PHONES 4 

Adrian Åsling Sellius – saxofon

Signe Dahlgreen – saxofon

Erik Boman – saxofon

Pelle Westlin – saxofon

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
12/2 JFFFK-Jamm För Främjandet av den Fria Kulturen no. 37
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

19/2 BrÖtz no.795 Dörner/Lea/Lyregaard Trio + Ferdinand Bergstrøm

Ferdinand Bergstøm – solo

Ferdinand Brgstrøm – gitarr

Dörner/Lea/Lyregaard Trio 

Axel Dörner (DE): Trumpet
Marthe Lea (NO): Saxophones, clarinets, flutes etc.
Birgitte Lyregaard (DK): Vocals

26/2 BrÖtz no.796 Atle Nymo Trio + Jonny Samuel Edward 

Atle Nymo Trio 

Atle Nymo – saxofoner og klarinett 

Michaela Antalova – trommer 

Mats Eilertsen- bass

Jonny Samuel Edward 

Jonny Wartel- sax

Samuel Olsson – bas

Edward Olsson – trummor

4/3 BrÖtz no.797 A FOREST + MAGICAL MYSTERY MELODIES 

A FOREST

Lindha Kallerdahl – röst

Johan Björklund – trummor

Thomas Gunillasson – barytonelgitarr

MAGICAL MYSTERY MELODIES

Harald Svensson – piano

Nina De Heney – bas

Eva Lindal – violin

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
11/3 JFFFK-Jamm För Främjandet av den Fria Kulturen no. 38
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

18/3 BrÖtz no.798 HenrikWartel Improvisation  +UØB / Harri Sjöström 

HenrikWartel Improvisation 

Signe Dahlgreen – sax

Donovan von Martens – bas

Henrik Wartel– trummor

My Hellgren – cello

UØB + Harri Sjöström

Harri Sjöström – sopransax

Tellef Øgrim – gitarr

Anders Berg – bas

Peeter Uuskyla – tr

25/3 BrÖtz no.799  Cyrino Koole Duo + Kjetil Møster/John Edwards/Dag Erik Knedal Andersen

Cyrino Koole Duo

Marina Cyrino – flute

Matthias Koole – guitar

Møster Edwards Knedal Andersen 

Kjetil Møster – saksofoner

John Edwards – bass

Dag Erik Knedal Andersen – trommer

1 /4 BrÖtz no.800  Dugong + The Electrics 

Dugong

Karin Johansson – piano

Joel Haag – gitarr

Pelle Westlin – saxofon

Björn Petersson – bas

The Electrics   

Axel Dörner – trumpet, slide trumpet

Sture Ericson – sax, clarinet

Joe Williamson – bass

Raymond Strid – drums

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

8/4 JFFFK-Jamm För Främjandet av den Fria Kulturen no. 39

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::


15/4 BrÖtz no.801  Dahlgren/Bromander/Jonsson + Kalle 

Dahlgren/Bromander/Jonsson

Signe Dahlgreen – Sax

Vilhelm Bromander – Bas

Anton Jonsson – Trummor

Kalle

Heida Mobeck – Tuba/Elektronikk

Martin Miguel – Gitar 

Hannah Veslemøy Naresen – Trummor 

Karl Hjalmar Nyberg – Saxofon/synth 

22/4 BrÖtz no.802 Biorn Quartet + Autochrom 

biorn quartet

Björn Almgren/sax 

Karin Hammar/trb

Owe Almgren/bas

Anders Kjellberg/tr

Autochrom

Schlagzeug: Max SantnerBass: Athina KontouAlto: Luise Volkmann

29/4 BrÖtz no.803 Sjöström/Häger + Beam Stone

Sjöström/Häger

Simon Häger – gi

Emilie Sjöström – slv

Beam Stone

Sten Sandell – piano 

Raymond Strid – trummor

Per Anders Nilsson – elektronik

6/5 BrÖtz no.804 Torsten Müller/Martin Küchen duo + Örjan Hultén Trio / Jonny Wartel 

Torsten Müller/Martin Küchen duo

Torsten Müller – bas

Martin Küchen – saxofon

Örjan Hultén Trio + Jonny Wartel

Örjan Hultén, sopran, tenorsax

Filip Augustson, bas

Fredrik Rundqvist, trummor

Jonny Wartel tenorsax

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
13/5
Special: Aviva Endean klarinett solo

JFFFK-Jamm För Främjandet av den Fria Kulturen no. 40
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

20/5 BrÖtz no.805 de Heney/Johansson/Wartel + John Lennartz 

John Lennartz 

John Lennart Holmström – pi

John Lennart Wartel – sax, klarinett 

de Heney/Johansson/Wartel

Nina de Heney – bas

Karin Johansson – piano

Henrik Wartel – trummor

27/5 BrÖtz no.806 Westlin Tontin + Ekholm Janson Dahlbäck  

Ekholm Janson Dahlbäck

Anders Ekholm – sax 

Peter Janson – bas

Erik Dahlbäck – trummor

Westlin Tontin 

Pelle Westlin sax 

Boel Mogensen på bas

Gustav Davidsson på trombon 

Anton Jonson trummor