3/9 Brötz no. 599
Jarl Hammarberg – Poesi

Peter Janson – kontrabas, solo

Yes Deer:
Anders Vestergaard – trummor
Karl Bjorå – gitarr
Signe Dahlgreen – sax

10/9 Brötz no. 600
DINA KOMPISARS KOMPISAR
Mette Rasmussen – sax
Elsa Bergman – bas
Ole Mofjell – trummor

Fartyg 6
Matilda Andersson – röst
Milton Öhrström -piano
Johanna Ekholm -bas
Julia Schabbauer-trummor
Axel Croné-basklarinett
Daniel Gahrton-barytonsax

17/9 Brötz no. 601
Johan Moir ensemble
Johan Moir Kontrabas
Casey Moir Röst
Carl-Johan Groth Trummor
Naoko Sakata Piano
Malin Wättring Saxofon

Lise-Lotte Norelius -Soloelektronik

Belle
Linda Olah – röst/elektronik
Lindha Kallerdahl -röst/bas
Martin Öhman – röst/trummor/elektronik
Johan Graden – röst/piano/synth

24/9 Brötz no. 602
JAAS
Johan Arrias – sax
Anna Lindal – violin
Ville Bromander – bas
Henrik Olsson – slagverk

Isak/Finn/Henrik
Isak Hedtjärn – klarinett
Finn Loxbo – la gitarra
Henrik Olsson – trummor

1/10 Brötz no. 603
Vilde&Inge
Vilde Sandve Alnæs – violin
Inga Margrete Aas – bas

Urgent Call
Jonny Wartel – sax
Georgia Wartel Collins- bas
Henrik Wartel – trummor

8/10 Brötz no. 604
De Heney/Anker duo
Lotte Anker – sax
Nina De Heney – kontrabas

Jutterström/Bothén duo
Johan Jutterström – sax
Christer Bothén – basklarinett

Mikael Godée Eve Beuvens Duo
Eve Beuvens – piano
Mikael Godée – sax

15/10 Brötz no. 605
OBS! På Atalante med GAS-festivalen kl: 19:00

Wonka Live
Gunnar Backman – gitarr
Henrik Wartel – trummor
Anders Berg – bas

Borg/Nørsterbø
Rasmus Borg – piano
Henrik Nørsterbø – trombone

Doron Sadja
artist and electronic music composer

22/10 Brötz no. 606
Jörgen Adolfsson saxsolo

Fyra vise män
Håkan Strängberg – röst/trombon
Gunnar Lindgren – röst/sax
Harald Stenström – röst/bas
David Sundby – trummor

29/10 Brötz no. 607
Karin Johansson Finn Loxbo Duo
Karin Johansson – piano
Finn Loxbo – gitarr

Emma Nordlund – Solocello

5/11 Brötz no. 608
OBS! På Nefertiti i samarbete med Levande Musik kl. 20:00

Konvoj Ensemble
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Ola Paulson – Saxofon/Komposition
Lotte Anker – Saxofoner
Liudas Mockunas – Saxofon/ Klarinett
Jakob Riis – Elektronik/Komposition
Anders Uddeskog – Slagverk
+
Evan Parker & Sten Sandell

Great Waitress
Magda Mayas – piano
Laura Altman – klarinett
Monica Brooks – dragspel


Audrey Chen+daRk hOrse
Audrey Chen – Cello
John Holmström – piano
Alfred Lorinius – bas
Mårten Magnefors – trummor

12/11 Brötz no. 609
Susanna Lindeborg-Solopiano

Grevens tid
Julia Strzalek – sax
Johan Graden – piano
Kasper Agnas – gitarr
Konrad Agnas – trummor
Niklas Barnö – trumpet

19/11 Brötz no. 610
Anders Ahlen Unit
Anders Ahlen – gitarr
Niklas Barnö – trumpet
Mats Äleklint – trombon
Emil Skogh – bas
Andreas Axelsson – trummor

Sitting
Ulrika Wedin – dans
Andreas Axelsson -trummor

26/11 Brötz no. 611
Klas Nevrin Ensemble
Klas Nevrin – piano
Katt Hernandez – fiol
Ville Bromander – bas
Per “Texas” Johansson – klarinett/sax
Ricard Österstam – trummor

Henrik Wartel – Solotrummor

3/12 Brötz no. 612
OB07
Ingemar “lolo” Funck Andersson – elbas
Lars Larsson – sax
Mike Lloyd – trumpet/elektronik
Matti Ollikainen – orgelsynth
Thomas Svensson -trummor
Anders Augustsson – gitarr
Joel Edin – gitarr

Svante Söderholm-David Sundby Duo
saxofon-trummor

Två tonkonstnärer med erfarenheter från gott och väl ett sekels musicerande i en mängd konstellationer, nationellt som internationellt, sammanstrålar denna afton.
Musicerande som berör!

10/12 Brötz no. 613
Lönning/Stackenäs/Strid/Thorman
Eyvind Lönning – trp
David Stackenäs – gitarr
Raymond Strid – trummor
Patric Thorman – bas

Masterelever från Musikhögskolan:

Knut Kvifte Nesheim Trio
Signe Dahlgreen – saxofon
Egil Kallman – bass
Knut Kvifte Nesheim – trummor

G-bop orchestra