5/9
Water Boogie System

Karin Verbeen – röst

Jonathan Albrektson – piano

Viktor Reuter – bas

William Soovik – Trummor

Trio fatal

Biggi Vinkeloe – Sax/flöjt

Francois Lemonnier – Trombon

Peeter Uuskyla – Trummor

Köket

Martin Svanström – Saxofon

David Akelius – Piano

Alfred Lorenius – Kontrbas

Erik Fastén – Trummor

12/9
Matti Ollikainen+2

Matti – Piano

Kjell Janson – bas

Magnus Grahn – Trummor

L’Ensemble Spiritistique

19/9
Föreningen Impra presenterar Klubb Kom In
Helena Wahlström Release!
Kvintetten som sprängdes

26/9
Vertex med Axel Dörner och Andrea Neumann

Huntress Bow

Lindha Kallerdahl – Bas/röst

Mariam Wallentin – trummor/röst

3/10
FM-trio (CH)
Cirkus Whitman

10/10
Vegard Lauvdal (trummor) och Maria Norseth Garli (röst)
OBO5 (original brötz organic five)

17/10
Föreningen Impra presenterar Klubb Kom In
Susanna Risberg trio

Susanna Risberg – Gitarr

Gustaf Hielm – Bas

Jonathan Lundberg – Trummor

Black Dough

Miranda Bjerking Raeder – Röst

Malin Wättring – Sax och synth

Elias Hällqvist – Kontrabas

William Soovik – Trummor

24/10
Jazzart Club

Gunnar Lindgren – Saxofon

Håkan Strängberg – Röst/trombon

Sverker Eklund – Måleri

Anders Waernelius – Slagverk

Pow Wow

Björn Almgren – Saxofon

Jonny Wartel – Saxofon

Kjell Thorbjörnsson – Bas

Ingmar Landen – Trummor

Wonka Live med Tellef Ögrim

Gunnar Backman – Gitarr

Henrik Wartel -Trummor

Anders Berg – bas

Tellef Ögrim – Gitarr

Lars Larsson – Saxofon

31/10
Teknorat

Henrik Munkeby Norstebo – Trombon

Otis Sandsjö – Saxofoner

Alfred Lorinius – Kontrabas

Carl-Johan Groth – Trummor

Larousse

Fredrik Rixman -Gitarr

Olli Rantala – Bas

Lars Källfelt – Trummor

Björn Cedergren – Sax

7/11
Föreningen Impra presenterar Klubb Kom In
Lisa Bodelius Quartet
Lisa Bodelius – trombone
Edvin Nahlin – piano
Gustav Nahlin – drums
Max Thornberg – bass

HoJ
Henrik Wartel – Trummor
Jonny Wartel – Saxofon
Georgia Wartel Collins – Bas

12/11 EXTRA
Markus Pesonen Hendectet
Adam Pultz Melbye – bass

Camilla Barratt-Due – accordion
Marc Lohr – drums and electronics

Otis Sandsjö – alto sax, tenorsax and clarinet

Martin Stender – tenor sax, soprano sax and flute
Lars Greve – soprano sax, tenor sax, baritone sax and bass clarinet

Tobias Wiklund – trumpet and flugelhorn

Petter Hängsel – trombone

Jonatan Ahlbom – tuba

Markus Pesonen – guitar, lapsteel and compositions

GADJOS
Ruhi Erdogan – Trumpet

Otis Sandsjö – Saxofon

Jonatan Ahlbom – Tuba

Hjalmar Lindskog – Trummor

Ferhat Deniz Fors – Slagverk

14/11

Tre solo konserter plus ett tvångsset.

Johan Moir-kontrabas
Pontus Torstensson-trummor, elektronik
Fabian Kallerdahl-piano

21/11
Viktor Skokic kvartett
Viktor skokic-bas
Thomas Jäderlund-sax
Dag-Magnus Narvesen-trummor
John Holmström-piano

Håkan Strängberg solo

Håkan Strängberg – Röst och trombon

28/11
Johan Arrias & Nina de Heney

Johan Arrias – Saxofon

Nina de Heney – Kontrabas

Lindha & Fabian Kallerdahl

Lindha – Röst

Fabian – Piano

5/12
Das Mädschen
Kaori Nishijima

12/12
KÖTT

Janka Johansson – Gitarr

Göran Kroon – Trummor

Peter Janson – Kontrabas

Yoleeyo

Johan Björklund – Trummor, elektronik

Johannes Lundberg – Bas, röst, elektronik

Lisen Rylander – Sax, röst, elektronik

19/12
Klubb Kom In/BRÖTZ säsongs final!
(John Holmström trio bl.a.)