Blog Image

BrÖtz

Program vår 2021 BrÖtz Streaming

Program Posted on Sun, May 09, 2021 22:20:04

6/1 BrÖtz Streaming no.23 Kotter Wartel Wartel Wartel Collins

Tommy Kotter-pi

Jonny Wartel-ts

Georgia Wartel Collins-bas

Henrik Wartel-tr 

13/1 BrÖtz Streaming no.24 Johansson / Holmegard /Sandsjö /von Martens

Karin Johansson-pi

Johan Holmegard-tr

Otis Sandsjö-ts/elc.

Donovan von Martens-bas

20/1 BrÖtz Streaming no.25 Rodney-Mogensen-Dahlin

Ben Rodney-trp
Boel Mogensen-bas
Maria Dahlin-tr

27/1

BrÖtz Streaming no.26 NAB-trio 

Nema Vinkeloe Uuskyla (violin, viola, röst) 
Annika Törnqvist (elbas)
Biggi Vinkeloe (altsaxofon, tvärflöjt) 

3/2 BrÖtz Streaming no.27 Anton Jonsson Niclas Rydh Duo 

Drums and Trombones  

10/2 BrÖtz Streaming no.28 Thomas Jäderlund and BrÖtz 4 ever

Thomas Jäderlund – alto n´sopranino saxophones

Jonny Wartel – tenor and soprillo saxophones

Harald Svensson – piano

Peter Janson – bass

Henrik Wartel – drums

17/2 BrÖtz streaming no.29 ENOK 3

Göran Klinghagen-gi

Thomas Gustafsson-ss

Anders Kjellberg-tr

24/2 BrÖtz streaming no.30 Svensson – Mogensen – Dahlin

Harald Svensson – pi

Boel Mogensen – bas

Maria Dahlin – tr 

3/3 BrÖtz streaming no.31 The Groove

Björn Cedergren – sax Kjell Jansson – bas Anders Kjellberg – trummor

10/3 BrÖtz streaming no.32 Lindha o Fabian Kallerdahl

Röst och piano

17/3 BrÖtz streaming no.33 Bromander-Jonsson-Küchen

Ville Bromander * bas
Anton Jonsson * trum 
Martin Küchen * träblås


24/3 BrÖtz streaming no.34 Dirty Desperados

Adrian Åsling Sellius – SaxophonesHåkan Stängberg – Trombones/poesiBjörn Petersson – BassesAnton Jonsson – Trumms

31/3 BrÖtz streaming no.35 2 X SOLO 

Petter Iderström Pankinaho – trp 

Lisen Rylander Löve-ts

7/4 BrÖtz streaming no.36 Quagmire

Nina de Heney – basKarin Johansson – pianoHenrik Wartel – trummor

14/4 BrÖtz streaming no.37 Boel 5

Boel Mogensen – Kontrabas och kompositionMaja Kirchhoff – SångMerje Kägu – GitarrAdrian Åsling Sellius – KlarinetterJulia Schabbauer – Trumset

21/4 BrÖtz no:38 Merje Kägu / P-A Nilsson duo

Gitarr – as/elc

28/4 BrÖtz no.39 Janson-Gran-Svanström

Peter Janson-bass,compositions
Magnus Gran-drums
Martin Svanström-alto saxophone 

5/5 BrÖtz streaming no.40 Kärnfamiljen

Lisen Rylander-saxophone
Donovan von Martens-bass
Mårten Magnefors-drums


12/5 BrÖtz Filming no:2 Gunnar Backman Karlstad Sweden

Gitarr och film

19/5 BrÖtz streaming no.41 Haag-Peterson-Jonsson

Joel Haag-gitarr 

Björn Peterson-bas 

Anton Jonsson-tr

26/5 BrÖtz streaming no.42 Öster om Heden 

Niklas Persson-as 

Kristoffer Alehed-trb 

Donovan von Martens-b 

Henrik Wartel-tr

2/6 BrÖtz streaming no.43 DR. Dingo 

Thomas Jäderlund – as

Thomas Gustafsson-ts

Anders Jormin-bas

Anders Kjellberg-tr 

9/6 BrÖtz streaming no.44 Georgia Wartel Collins / BrÖtz 4 Ever

Georgia Wartel Collins-bas

Harald Svensson-pi

Henrik Wartel-tr 

Jonny Wartel-ts

16/6 BrÖtz streaming no.45 JW3

Jonny Wartel -ts

Yasuhito Mori-bas

Johan Holmegard-tr



Program Höst 2021

Program Höst 2021 Posted on Sun, May 09, 2021 21:04:24

TBA: work in progress

1/9  

ANDREAS Wartel Solo piano

TBA

8/9 jfffk

15/9.  Paralel activity 

TBA

22/9 

TBA

29/9 

Ekholm Peter  Dahlbäck  

3 GLAS

6/10 jFFFK.  

13/10. Luis Lopez TBA

20/10. 

Dag Erik Knedal Andersen   

TBA

27/10. 

Electrics TBA

3/11. 

Christian Wallumrød. 

BIORN Quartet

10/11 jFFFK

17/11 

Farozonen 

KALLE

24/11 

BEAM STONE POW WOW

1/12. jFFFK

8/12

Nina Kresten Sture 

WE ARE

15/12. 

Aila Trio 

Hogne Hleiberg 4